mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Finanse

Ile prądu z fotowoltaiki powstaje w zimie? Czy odśnieżać moduły fotowoltaiczne?

Ile prądu z fotowoltaiki powstaje w zimie? Czy odśnieżać moduły fotowoltaiczne?

Powszechną wiedzą jest to, że praca paneli fotowoltaicznych opiera się na ich naświetlaniu promieniami słonecznymi. Stąd u wielu osób pojawia się pytanie, czy instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się w okresie zimowym, gdy w Polsce słońce świeci krótko i znacznie mniej intensywnie niż latem? Czy zachmurzenie ma wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych? Czy w przypadku opadów śniegu, należy je odśnieżać?

Czy pora roku ma wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Z pewnością, fotowoltaika nie produkuje energii w nocy, a także wtedy, gdy panele fotowoltaiczne są w całości pokryte śniegiem. Jednakże, jeżeli są one odśnieżone i świeci słońce, fotowoltaika wytwarza energię elektryczną. Oczywiście, produkuje ona jej znacznie mniej niż latem. Z tego powodu wydajność systemu znacząco obniża się, zwłaszcza w grudniu i styczniu, gdy światła słonecznego jest najmniej.

Warto pamiętać, że sprawność modułów fotowoltaicznych od www.esoleo.pl wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury, co oznacza, że najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni, czyli dokładnie takie, które dominują właśnie zimą. Duże znaczenie odgrywa również technologia, na której oparte są panele. Wydajność instalacji fotowoltaicznych w zimie nie jest wysoka, jednakże nie sprawia to, że są one nieopłacalne. Zimą także produkujemy prąd, a dodatkowo możemy odebrać z sieci energetycznej energię, którą instalacja wytworzyła latem.

Zima a ilość wyprodukowanego prądu

Wartość prądu, którą produkuje panel słoneczny określa się w kilowatogodzinach. W lecie możliwe jest wytworzenie nawet około 180 kWh, w ciągu miesiąca przez instalację o mocy 1 kWp. Natomiast w lutym liczba ta średnio wynosi ok. 60 kWh. Najmniej energia wytworzy w grudniu i styczniu, kiedy będzie to ok. 20-30 kWh. Efektywność paneli fotowoltaicznych zależy także od lokalizacji, szerokości geograficznej oraz kąta, pod którym nachylone są panele. Warto pamiętać, że panele nie muszą być zainstalowane na dachu domu, fotowoltaika dla rolnictwa to rozwiązanie opierające się na instalacji paneli na budynkach gospodarczych.

Czy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne montowane są pod odpowiednim kątem, około 10 cm od powierzchni dachu, po to, by śnieg pod wpływem grawitacji sam spadał na ziemię. Kiedy paneli nie pokrywa śnieg są one w stanie produkować energię. Czy jednak panele fotowoltaiczne należy odśnieżać? Jeżeli widzimy, że śnieg nie ześlizgnął się z nich samoczynnie, możemy to zrobić za pomocą specjalnej szczotki. Warto jednak pamiętać o tym, by robić to delikatnie, by powierzchnia szyby nie została zarysowana. Gwarancja producenta najczęściej nie obejmuje szkód mechanicznych, dlatego czasem lepiej nie odśnieżać panelu niż odśnieżając go uszkodzić, co wiąże się z dużymi kosztami wymiany.

Jeżeli moduł przykryty nie jest śniegiem w całości, pod wpływem słońca powinien on się samoistnie rozgrzać i stopić resztki zalegającego na nim śniegu. Konieczne jest zwiększenie zalecanego kąta nachylenia instalacji, kiedy widzimy, że nie działa ona prawidłowo, pamiętając również o zwiększeniu odległości między modułami. W przeciwnym wypadku będą one rzucać na siebie cień, który uniemożliwi szybkie stopienie się śniegu, a także będzie negatywnie wpływał na ilość produkowanej energii.

Pozytywny wpływ śniegu na instalację fotowoltaiczną

Śnieg pojawia się od listopada do lutego, które łącznie odpowiadają za ok. 9,9% rocznej produkcji energii przez instalację fotowoltaiczną, ponadto intensywne opady śniegu są w ostatnich latach w Polsce wyłącznie epizodem, dlatego nie mają one większego wpływu na produkcję energii w skali roku.

 

Ponadto, śnieg ma korzystny wpływ na moduły. Zastanawiasz się, dlaczego? W ciągu roku panele brudzą się, a roztopiony śnieg, który zmienia się w wodę skutecznie usuwa zabrudzenia powstałe jesienią. Modułów nigdy nie myje się wczesną wiosną, ponieważ opady śniegu w ciągu zimy domywają moduły. Jest to niewątpliwie pozytywny aspekt opadów śniegu i jego wpływu na mikroinstalacje fotowoltaiczne.

 

Udostępnij