mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Zdrowie

Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne?

Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne?

Troska o zdrowie to obowiązek każdego z nas. Warto zadbać o siebie, gdyż z czasem to zaprocentuje. Jak dbać o zdrowie, by długo cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną?

Ruch to zdrowie!

Nie jest to stwierdzenie odkrywcze. Wszyscy wiemy, że chcąc zadbać o siebie trzeba zakończyć przyjaźń z kanapą i pilotem od telewizora i wprowadzić ruch do codziennego planu dnia.

Zastanawiając się jak dbać o zdrowie nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię, kurs jogi czy fitness. Warto zacząć od spacerów, które pozwolą wprowadzić ruch stopniowo. Trzeba pamiętać, że osoby, które do tej pory nie miały dużej dawki ruchu po kilku agresywnych treningach poczują zakwasy i zmęczenie. Jest to najłatwiejszy sposób, by zniechęcić się i powrócić do starego stylu życia.

Warto również pamiętać, że sport to świetny sposób na spędzanie czasu z rodziną. Pójście na rower lub rolki z dziećmi to świetna zabawa i solidna dawka ruchu. Idąc w niedzielę na obiad do restauracji warto wcześniej wejść na basen i popływać. Przyjemne z pożytecznym.

Zielono mi!

Zastanawiając się jak dbać o zdrowie nie można zapomnieć o odżywianiu, które jest jednym z ważniejszych czynników zdrowego życia.

Fast foody, cukier oraz gazowane napoje to największe problemy dzisiejszej diety. Często jemy szybko i bez zastanowienia, by w pędzie dnia zaspokoić głód. Nie jest to dobre rozwiązanie. Warto pamiętać, że takie przekąski są bardzo kaloryczne, a jednocześnie uczucie sytości bardzo szybko mija. Jest to najłatwiejszy sposób na dorobienie się dodatkowych kilogramów.

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa. Wymaga zaangażowania całej rodziny. Warto jednak porozmawiać i zacząć wspólnie układać jadłospis, który spodoba się wszystkim domownikom. Wyłącznie dieta oparta na smakach, które lubimy ma szanse powodzenia.

Warto również pamiętać, że wspólne gotowanie jest dużą przyjemnością. Nie zawsze będzie czas, by celebrować przygotowywanie posiłków. Warto jednak chociaż raz w tygodniu zadbać o wspólne ugotowanie obiadu.

Zdrowie psychiczne

Zastanawiając się jak dbać o zdrowie nie można zapomnieć o swojej psychice. Dziś, gdy żyjemy bardzo szybko nie zawsze mamy czas, by zadbać o relaks i znaleźć balans wśród codziennych obowiązków.

Jednym z ważniejszych elementów zdrowego życia jest odpowiedni sen. Odpowiednia ilość godzin snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Koniecznie trzeba również pamiętać o komforcie snu. Odpowiedni materac, wywietrzony pokój oraz cisza w mieszkaniu pomogą efektywnie odpocząć.

Zastanawiając się jak dbać o zdrowie psychiczne nie można zapomnieć o utrzymywaniu relacji między ludzkich. Regularne spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi, spędzanie czasu z partnerem i dziećmi to sposób na utrzymanie zdrowych i efektywnych relacji, a także świetna zabawa, która redukuje stres i poprawia nastrój.

Warto pamiętać, że każdy z nas potrzebuje również chwili dla siebie. Jest to czas na refleksję i odpoczynek. Idź z psem na długi spacer, weź aromatyczną kąpiel, poczytaj książkę, posłuchaj ulubionej muzyki. I najważniejsze – nie miej wyrzutów sumienia z czasu, który poświęcasz wyłącznie sobie!

Udostępnij