mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Zdrowie

Na czym polega zdrowy tryb życia?

Na czym polega zdrowy tryb życia?

Trudno o pojęcie robiące w ostatnich latach większą furorę niż „zdrowy tryb życia”. Mówią o nim zarówno lekarze, jak i celebryci, nic wiec dziwnego, że zagadnienie to zaczyna interesować także zwykłych ludzi. Kojarzy się nie tylko z dobrą kondycją i zgrabnym ciałem, ale i dobrym samopoczuciem, bo jest jednym z tych terminów, który nie różnicuje zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie każdy jest jednak w stanie z równą łatwością odpowiedzieć na pytanie o to, czym właściwie jest i jak go osiągnąć. Czas to zmienić.

Zdrowy styl życia – próba definicji

Choć stworzenie jednej definicji zdrowego stylu życia, która byłaby akceptowana przez wszystkich, jest trudne, możemy zgodzić się z tym, że bazuje on na kilku podstawowych zasadach. Ich wdrażanie poprawia jakość życia, przyczynia się przy tym również do tego, że jesteśmy w stanie spoglądać w przyszłość z większym optymizmem. Na zdrowy tryb życia składa się zatem przede wszystkim świadome odżywianie oraz umiejętność wybierania zdrowej żywności. Jego filarem jest jednak również zmiana nastawienia psychicznego poprzez pracę nad sobą i bardziej optymistyczne podejście do siebie i świata. Mówiąc o jego częściach składowych wspomina się także o regularnych ćwiczeniach fizycznych oraz o dbaniu o właściwą ilość snu.
Zdrowy styl życia można zatem definiować przede wszystkim jako zbiór zachowań, nawyków, przekonań oraz czynności. Zdobywamy je przez całe życie, przez całe życie też uczymy się wykorzystywać je w praktyce. Osiągnięcie takiego stylu życia tylko po części zależy zresztą od nas. Nie można pomijać wpływu osób znajdujących się w naszym otoczeniu, a także środowiska, w jakim przebywamy. Wprowadzanie w życie prozdrowotnych zachowań zawsze jest dość długim procesem, świadomość tego, że jego nie jest prostym zadaniem, nie powinno jednak zniechęcać nas do podejmowania kolejnych prób.

Zasady zdrowego stylu życia

Zasady zdrowego stylu życia są poddawane regularnym modyfikacjom. Postęp nauk medycznych pozwala na lepsze zrozumienie naszych potrzeb i sprawia, że możemy zerwać z wieloma przekonaniami, które do niedawna uważaliśmy za coś oczywistego. Pewne zalecenia nie zmieniają się jednak pomimo upływu lat i właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia choćby wtedy, gdy zwraca się uwagę na korzyści płynące z rozpoczynania każdego dnia od pożywnego śniadania. Pomimo upływu lat lekarze nie mają też wątpliwości, co do tego, że organizm ceni sobie regularne jedzenie oraz urozmaicanie posiłków. Nie bez przyczyny mówiąc o zdrowiej diecie zwykle dodaje się też określenie „zbilansowana”.
Zdrowy styl życia zakłada również rezygnację z żywności wysoko przetworzonej, picie odpowiedniej ilości wody oraz wprowadzenie do codziennego planu dnia aktywności fizycznej. Tej ostatniej warto poświęcić zresztą nieco więcej uwagi. Wiele osób obawia się, że napięty harmonogram uniemożliwi ćwiczenia, dobrze wiec pamiętać, że organizm będzie zadowolony także z tej aktywności, która jest podejmowana niejako przy okazji obejmując choćby wchodzenie po schodach oraz spacery z miejsca pracy do domu.

Udostępnij