mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Internet

Wdrożenia systemu ERP – czym jest analiza przedwdrożeniowa?

Wdrożenia systemu ERP – czym jest analiza przedwdrożeniowa?

Jeżeli rozważacie wdrożenie systemu ERP w swojej firmie, pewnie spotkaliście się już z hasłem „analiza przedwdrożeniowa”. To pierwszy etap prac nad wprowadzaniem zmian w przedsiębiorstwie. Czym dokładnie jest APW? Kto może ją przeprowadzić? Jaki ma cel i dlaczego warto ją wykonać?

Systemy ERP są tworzone po to, żeby realnie wspierać działania przedsiębiorstw. To inwestycja, która ma się stosunkowo szybko zwrócić, obniżyć koszty pracy, wpłynąć na produktywność w firmie, ułatwić dostęp do wiarygodnych i aktualnych danych, pomóc odzyskać kontrolę nad procesami i pozwolić na wejść na wyższy poziom organizacji działań. Żeby rzeczywiście się tak stało, przed rozpoczęciem wdrożenia systemu ERP warto przeprowadzić analizę przedwdrożeniową. Co to takiego?

Analiza przedwdrożeniowa – co to takiego?

To dosłownie rzecz ujmując, rozpoznanie potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa, na podstawie których dobiera się najlepsze rozwiązania. Najczęściej wykonuje się ją na podstawie kilku lub kilkunastu spotkań. Na spotkaniach omawia się procesy, jakie ma obejmować system np. sprzedaż, księgowość, produkcja, magazynowanie itp., potrzeby oraz dokładne oczekiwania klienta. Podczas analizy prowadzi się wywiady z pracownikami różnego szczebla, zbiera się problemy, rozważa model biznesowy i poznaje cele. Chodzi m.in. o to, aby wskazać te elementy działania firmy, które wymagają większej uwagi – konkretnego wsparcia w ramach nowego systemu. Na tej podstawie proponuje się rozwiązania oraz tworzy projekt wdrożenia.

Trzeba pamiętać, że analiza przedwdrożeniowa nie jest dla każdego. Nie prowadzi się jej wtedy, gdy projekt wymaga przygotowania dedykowanych rozwiązań, tylko wtedy, gdy wdrożenie ma zostać wykonane zgodnie z metodyką Waterfall – wykorzystuje się gotowe systemy uzupełniane o dodatki dostosowane do potrzeb firmy.

Analiza przedwdrożeniowa – indywidualny lub zewnętrzny doradca

Co ważne, analizę przedwdrożeniową można przeprowadzić samodzielnie wewnątrz organizacji lub skorzystać z pomocy niezależnego doradcy. Często firmy, które na co dzień wdrażają systemy klasy ERP, świadczą takie usługi. Najczęściej analizą zajmuje się zespół specjalistów – kierownik wdrożenia, wdrożeniowiec oraz programista, ale na tym lista osób zaangażowanych w proces nie musi się kończyć. Wszystko zależy od tego, jaki będzie poziom skomplikowania prac.

it

Szukasz firmy, która wykona analizę przedwdrożeniową i wdroży system informatyczny ERP? Sprawdź ofertę Gecos: https://gecos.pl/uslugi/wdrozenia-systemow/

Cel i zalety analizy przedwdrożeniowej

Wróćmy jeszcze do celu analizy. Po co się ją przeprowadza? Żeby zebrać informacje i przyjrzeć się aktualnym procesom, a później na tej podstawie wybrać elementy, które trzeba zlikwidować lub zmienić. W efekcie analizy klient uzyska informacje na temat narzędzi, jakie mogą zostać wykorzystane, kształtu wdrożenia, budżetu i harmonogramu prac. W wielu wypadkach analiza pozwala stwierdzić, czy gotowy system ERP rzeczywiście może być wdrożony w konkretnym przedsiębiorstwie, czy specyfika działania firmy wymaga tworzenia dedykowanego rozwiązania.

Udostępnij