Jeśli szukasz wyjątkowego kierunku na wakacje, który zachwyci bogactwem natury, a równocześnie nie będzie turystycznym miejscem, odpowiedź jest tylko jedna: Wyspy Świętego Tomasza, znana również jako São Tomé. To prawdziwy klejnot Atlantyku, który czeka na odkrycie! Znajdziecie tu nie tylko świetne miejsca na wypoczynek i plażowanie, ale również mnóstwo skarbów natury – to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika przyrody. Dlaczego warto wybrać się na wakacje na São Tomé?
Podstawowe informacje o São Tomé
São Tomé to wyspa położona w Zatoce Gwinejskiej na Oceanie Atlantyckim, niedaleko równika. Jest częścią państwa wyspiarskiego São Tomé i Príncipe, które leży około 300 km na zachód od wybrzeża Afryki Środkowej – Gabonu. Wyspa jest częścią archipelagu, który obejmuje także mniejszą wyspę Príncipe (zwaną jako Wyspa Książęca) oraz kilka małych, niezamieszkanych wysepek. Wyspy Świętego Tomasza mają wulkaniczne pochodzenie, co nadaje im zróżnicowany krajobraz z licznymi formacjami wulkanicznymi. Najwyższym punktem na wyspie jest szczyt Pico de São Tomé, który wznosi się na wysokość 2024 metrów n. p. m. i można się tu wybrać na trekking. Góry i wulkany są otoczone gęstymi lasami deszczowymi, które zajmują znaczną część wyspy, szczególnie w jej centralnej i południowej części.
Dla obywateli Polski chcących udać się na São Tomé w celach turystycznych, wymagana jest wiza (można o nią aplikować również online). Przy wjeździe na wyspy należy mieć przy sobie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, a celnicy mogą również poprosić o okazanie biletu powrotnego i rezerwacji miejsca zakwaterowania. Dlatego też zdecydowanie warto wykupić wycieczkę z dobrego biura podróży, które specjalizuje się w egzotycznych podróżach szytych na miarę, jak np. krakowskie PlanetEscape.
Na São Tomé nie ma szczepień obowiązkowych, ale warto sprawdzić szczepienia polecane, takie jak tężec, dur brzuszny czy WZW A i B. Występuje tu pewne zagrożenie malarii i innych chorób przenoszonych przez komary, dlatego należy stosować repelenty oraz rano i wieczorem ubierać się w długie spodnie i długie rękawki.
Kiedy najlepiej jechać na São Tomé?
São Tomé to tropikalne wyspy, na których występują dwie główne pory roku – sucha i deszczowa. Najlepszym czasem na wakacje jest pora sucha, która trwa tutaj od czerwca do września, co czyni Wyspy Świętego Tomasza na idealny wakacyjny kierunek. W tym okresie opady są rzadsze, a wilgotność powietrza spada. Pogoda jest bardziej stabilna, z mniejszą ilością deszczu i większymi ilościami słońca, dzięki czemu panują warunki sprzyjające turystyce i odpoczynkowi. Pora deszczowa trwa od października do maja i charakteryzują ją obfite opady deszczu (zwłaszcza od listopada) i wysokiej wilgotności powietrza. Opady są jednak krótkie i intensywne, dlatego pora deszczowa nie przekreśla wakacji na Wyspach Świętego Tomasza – tutaj trzeba być jednak nieco bardziej elastycznym. Generalnie, nie poleca się podróży na São Tomé między listopadem a styczniem, gdy opady są najintensywniejsze i wiele kurortów jest zamkniętych, a drogi mogą być zalane.
Z czego słynie São Tomé?
São Tomé, największa wyspa archipelagu São Tomé i Príncipe, jest znana z niezwykłego naturalnego piękna, bogatej historii i unikalnej kultury. Rajskie plaże, bujne lasy deszczowe, górzysty teren i niskie zabudowania to widoki niczym z pocztówki. São Tomé słynie z dziewiczych plaż (tzn. nie występują tam komercyjne zabudowania), Praia Jalé i Praia das Sete Ondas to jedne z najbardziej znanych i cenionych wypoczynkowych. Plaże posiadają złoty piasek i przejrzystą wodę z bogatą rafą koralową – idealne miejsce do snorkelingu. Poza plażami i dżunglami, na São Tomé występuje dość dużo wodospadów, które są popularnymi celami turystycznymi. Cascata São Nicolau i Cascata de São Tomé to dwa z najbardziej imponujących wodospadów na wyspie, do których można urządzić całodniowe wycieczki (na własną rękę lub z pomocą lokalnych biur). São Tomé to także kraj posiadający historię kolonialną – wyspy przez kilkaset lat były kolonią Portugalii, więc do tej pory widać tu ogromny wpływ tego kraju. Oficjalnym językiem jest portugalski, a dominującą religią – katolicyzm. W miasteczkach znajduje się wiele zabytków i budynków z okresu kolonialnego, m.in. Fortaleza de São Sebastião oraz Katedra Matki Bożej Łaskawej.
Artykuł sponsorowany