Co to jest VPN? Czy technologia wirtualnej sieci prywatnej rzeczywiście może nam ułatwić życie, czy też jest rozwiązaniem, które powinno interesować przede wszystkim profesjonalistów? Czas przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu i odkryć jego tajemnice, zwłaszcza że nie ma ich wcale tak dużo, jak wiele osób skłonnych byłoby sądzić.
VPN od podstaw
VPN jest jednym z szeregu rozwiązań, których celem jest zapewnienie jego odbiorcom bezpiecznego dostępu do zasobów Internetu. Do niedawna był kojarzony przede wszystkim z zastosowaniami biznesowymi. Okazywał się niezastąpiony, gdy pracownik wykonujący swoje obowiązki zdalnie potrzebował połączenia z siecią firmową. Z czasem okazało się jednak, że VPN stwarza znacznie większe możliwości, a zapotrzebowanie na to rozwiązanie jest ogromne. Dziś podkreśla się, że VPN może dać nam okazję do tego, aby jeszcze lepiej korzystać z zasobów Internetu. Zwraca się jednak uwagę również na to, że może także chronić nas w sieci lepiej niż wiele innych rozwiązań.
VPN może być w związku z tym definiowany również jako sposób na bycie anonimowym w Internecie. Pozwala na kompletne szyfrowanie i dotyczy nie tylko ruchu z, ale i do naszego komputera. Jest też sprawdzonym sposobem na to, aby maskować nasz rzeczywisty adres IP.
Jak działa VPN?
Bez względu na to, w jakim celu korzystamy z Internetu powinniśmy mieć świadomość tego, że podczas każdej wizyty w sieci pozostawiamy za sobą szereg informacji. Te pozwalają nie tylko na szybkie zidentyfikowanie użytkownika, ale i na zebranie danych na jego temat. Co ważne, nie muszą być to jedynie informacje na temat tego, z jakich witryn korzysta najczęściej. Osoba, która dysponuje odpowiednią wiedzą może pozyskać również znacznie bardziej poufne dane, w tym choćby dane do logowania.
Połączenie VPN ma zatem za zadanie zamaskowanie naszych rzeczywistych aktywności poprzez kierowanie je przez serwer VPN. W rezultacie powstaje symboliczny tunel pozwalający na bezpieczny przepływ informacji. Ma on tylko jedno wejście i wyjście, a co za tym idzie – nie ma możliwości przeniknięcia do niego „z boku”. Co więcej, VPN szyfruje zarówno informacje opuszczające komputer użytkownika, jak i powracające do niego.
Jak można wykorzystać VPN w praktyce?
VPN może pomagać nam w wykonywaniu wszystkich tych czynności, które zwykle wiążą się z największym ryzykiem pozyskania ważnych danych w nielegalny sposób. Może być więc wykorzystywany zarówno wtedy, gdy zapoznajemy się z korespondencją na naszej poczcie, jak i wtedy, gdy sprawdzamy stan konta bankowego. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że łącząc się z odpowiednim VPN może także obchodzić blokady regionalne korzystając choćby z zasobów sieciowych, które, z różnych przyczyn, są niedostępne dla osób łączących się z Internetem z Polski. VPN przydaje się także wtedy, gdy konieczność zmusza nas do korzystania z otwartej sieci Wi-Fi w parkach, kawiarniach albo na dworcu kolejowym. Jest też nieoceniony, gdy musimy szybko dostać się do informacji znajdujących się w domowej lub firmowej sieci, a znajdujemy się w innym miejscu.